Romanian e-mobility index Mai 2022: creștere de 530% față de luna mai 2021.

În luna Mai 2022, înmatriculările de vehicule electrice a înregistrat o creștere de 530% raportat la aceeași lună a anului trecut. Au fost înmatriculate 749 vehicule electrice (din care 10 vehicule comerciale ușoare) , cu doar 10 mai puțin decât pe durata întregului interval Ianuarie-Mai 2021, ceea ce reprezintă în continuare un interes ridicat din partea cumpărătorilor pentru acest segment. Din acest număr, 55% reprezintă înmatriculări pe persoană fizică. 

Dacia Spring își consolidează poziția de lider al clasamentului, cele 426 de înmatriculări reprezentând mai mult de jumătate din total. La mare distanță, pe locul 2 se află Hyundai Kona cu 36 de înmatriculări, iar VW e-UP! se așază pe pozitia a3-a cu 33 de unități. 

O privire retrospectivă ne arată că numărul vehiculelor electrice înmatriculate este influențaț de capacitățile de livrare ale producătorilor și de interesul importatorilor de a asigura suficiente unități disponibile. Doar Tesla reprezintă o excepție, prin vânzările directe, ocolind lanțul producător-importator-dealer și realizând vânzări mai mari spre sfârșitul trimestrelor atunci când majoritatea producției din SUA și China merge spre export. Situația va deveni și mai favorabilă brandului american odată cu atingerea nivelului maxim de producție la Giga Berlin.

Vehicule electrice înmatriculate în România - 2022

Model2022% 2022Total% Total
Dacia Spring188448.21%495029.48%
Tesla Model 32867.32%6774.03%
Hyundai Kona2095.35%7844.67%
Renault ZOE1393.56%199311.87%
VW E-UP1283.28%9365.57%
VW ID3832.12%7274.33%
Tesla Model Y601.54%650.39%
VW ID4581.48%3031.80%
Nissan Leaf461.18%7264.32%
Hyundai IONIQ5401.02%720.43%
BMW i3370.95%8034.78%
Smart ForTwo260.67%2891.72%
Smart ForFour240.61%2941.75%
Hyundai Ioniq210.54%1380.82%
Renault Kangoo Express Z.E.150.38%2071.23%
Opel Corsa150.38%1120.67%
TESLA ModelS130.33%2101.25%
Skoda Citigo50.13%4032.40%
VW E-Golf30.08%4602.74%
Total alte modele81620.88%264215.73%

Segmentul high-end include modele ale mărcilor Audi, BMW, Mercedes-Benz și Porsche înregistrând 56 de noi înmatriculări, 7 BMW i4, 6 BMW iX, 6 Mercedes-Benz EQS și 4 Porsche Taycan numărându-se printre acestea.

La sfârșitul lunii Mai, în România erau înmatriculate 16.791 vehicule electrice, 4950 dintre acestea fiind Dacia Spring, 1993 Renault ZOE și 936 VW e-UP!.

Dacă se păstrează trendul din anul precedent, la sfârșitul lui 2022 am putea avea în jur de 25.000 vehicule electrice înmatriculate.

La capitolul infrastructură de încărcare contabilizăm doar încărcătoarele publice, fără restricții, iar cele mai utilizate sunt încărcătoarele de tip fast-charger CCS/CHAdeMO și încărcătoarele Type2.

Conform portalului PlugShare, în data de 07.06.2022 pe teritoriul României sunt 2.579 încărcătoare publice, dintre care 591 CCS/CHAdeMO și 1.958 Type 2 distribuite în 1.221 locații.

În continuare, 30 de încărcătoare aparțin rețelei Tesla Supercharger, fiind distribuite în 5 locații: Timișoara, Sibiu, Pitești, București și Constanța. 

Numărul locațiilor de încărcare și al încărcătoarelor Type 2 a crescut cu 5.5%, iar cel al încărcătoarelor rapide de tip CCS/CHAdeMO cu 8%.

Produse

Soluții

Parteneri

Companie

Legal

Copyright © 2022 Toate drepturile rezervate
CIVITRONIC S.R.L. CUI: RO14345794 Nr.reg: J35/1445/2001
1P7K și AVA/JOY Design încărcătoare realizat de EOOS
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram