Categories:

Romanian e-mobility index Aprilie: Dacia Spring - peste 50% din înmatriculări

Written by Tudor Marchis

Updated: iunie 14, 2022
Est. Reading: 2 minutes

Luna Aprilie a înregistrat o scădere de 20 % a înmatriculărilor de mașini electrice pe piața din România în comparație cu luna precedentă. Cu toate acestea, au fost inregistrate 883 de noi înmatriculări, din care 11 vehicule comerciale ușoare. 53% din total reprezintă înmatriculări pe persoană fizică.
Dacia Spring continuă să fie cea mai bine vândută mașină electrică, fiind clasată pe locul I cu 506 înmatriculări, mai mult de jumătate din totalul lunii Aprilie. Cel de-al doilea loc este ocupat de Tesla Model 3 cu 91 de înmatriculări, iar la distanță mare, urmează Renault ZOE cu 38 de unități.

Este interesant de urmărit și concurența pentru locul 4, unde Tesla Model Y (28 unități) a depășit Hyundai Kona (25 unități). Aparent, cifrele înmatriculărilor indică mai degrabă capacitatea de livrare a importatorilor/producătorilor decât cererea cumpărătorilor.

Vehicule electrice înmatriculate în România - 2022

Model2022% 2022Total% Total
Dacia Spring145846.15%452428.20%
Tesla Model 32608.23%6514.06%
Hyundai Kona1735.48%7484.66%
Renault ZOE1173.70%197112.29%
VW E-UP953.01%9035.63%
VW ID3792.50%7234.51%
Tesla Model Y521.65%570.36%
VW ID4511.61%2961.85%
Nissan Leaf431.36%7234.51%
Hyundai IONIQ5331.04%650.41%
BMW i3300.95%7964.96%
Smart ForTwo210.66%2841.77%
Smart ForFour150.47%2851.78%
Renault Kangoo Express Z.E.140.44%2061.28%
TESLA ModelS120.38%2091.30%
Opel Corsa130.41%1100.69%
Hyundai Ioniq130.41%1300.81%
VW E-Golf30.09%4602.87%
Skoda Citigo20.06%4002.49%
Total alte modele67521.37%250115.59%
*sursa datelor pentru înmatriculări: DRPCIV

În cadrul segmentului high-end care include modele ale mărcilor Audi, BMW, Mercedes-Benz și Porsche au fost înmatriulare 51 de unități dintre care amintim 7 BMW i4, 4 BMW iX, 8 Mercedes-Benz EQS și 5 Porsche Taycan.

Ceea ce menționam și anterior legat de cifrele înmatriculărilor este faptul că producătorii nu au capacitatea de a livra (sau nu prioritizează piața din România) pentru a ține pasul cu cererea în creștere de vehicule electrice.

Înmatriculări lunare EV (2021 & 2022)

e-mobility index aprilie 2022

La sfârșitul lunii Aprilie, în România erau înmatriculate 16.042 vehicule pur electrice. Cel mai popular model este în continuare Dacia Spring, contorizând 4.524 unități, urmat de Renault ZOE cu 1.971 unități, iar pe locul 3 se clasează Volkswagen e-UP! cu 903 unități înmatriculate.

Înmatriculări anuale EV în România

e-mobility index aprilie 2022

La capitolul infrastructură de încărcare contabilizăm doar încărcătoarele publice, fără restricții, iar cele mai utilizate sunt încărcătoarele de tip fast-charger CCS/CHAdeMO și încărcătoarele Type2.
Conform portalului PlugShare, în data de 05.05.2022 pe teritoriul României sunt 2.431 încărcătoare publice, dintre care 546 CCS/CHAdeMO și 1.855 Type 2 distribuite în 1.178 locații.
În continuare, 30 de încărcătoare aparțin rețelei Tesla Supercharger, fiind distribuite în 5 locații: Timișoara, Sibiu, Pitești, București și Constanța.
Numărul locațiilor de încărcare și al încărcătoarelor Type 2 a crescut cu 8%, iar cel al încărcătoarelor rapide de tip CCS/CHAdeMO cu 9%.

*Informațiile din portalul PlugShare au caracter informativ, nefiind confirmate de o statistică oficială. Aceste informații sunt orientative, fiecare utilizator având posibilitatea de a adăuga sau de a elimina locații pe hartă.

Related posts

Produse

Soluții

Parteneri

Companie

Legal

Copyright © 2022 Toate drepturile rezervate
CIVITRONIC S.R.L. CUI: RO14345794 Nr.reg: J35/1445/2001
1P7K și AVA/JOY Design încărcătoare realizat de EOOS
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram